2011 North District Cross Country SKi Race | Zone4.ca

2011 North District Cross Country SKi Race

Date: Feb 23, 2011
Official  Results
Location: Mountainview Ski Area
Host Club: Midland Ski Club

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Pam Powell-Holt 
Chief of Course:   
Coach:   
Coach:   
Timing  Midland Ski Club 
Obs. Time:
Wind Vel:  5 k/hr Wind Dir: South
Air Temp: -10 to -2 Snow Temp:
Weather: Sunny Snow Cond:

Junior Boys 3 km. Classic    
PL Bib Name School Time Diff
1 223 Marc Booth Huron Park 0:12:54.6  
2 236 Noah Walker Wyevale 0:13:29.3 +34.7
3 226 Curtis Beeney Castex 0:13:43.3 +48.7
4 229 Gavin Courtenmarche Huron Park 0:14:15.0 +1:20.4
5 222 Nathaniel Willems Burkevale 0:15:18.5 +2:23.9
6 185 Brad Brown Burkevale 0:15:28.2 +2:33.6
7 181 Gabe Millington Moonstone 0:15:54.4 +2:59.8
8 238 Willow Bramwell Mundy's Bay 0:16:00.3 +3:05.7
9 194 Brandon Kelly Moonstone 0:16:13.1 +3:18.5
10 215 Liam Doughty Burkevale 0:16:33.5 +3:38.9
11 193 Howard Martin Huronia Centennial 0:16:35.8 +3:41.2
12 189 Andrew Beeston St Louis 0:16:46.5 +3:51.9
13 234 Luke  Foley St Louis 0:16:52.2 +3:57.6
14 212 Andrew Foster Huron Park 0:17:00.5 +4:05.9
15 198 Evan Topping Canadian Martyrs 0:17:13.2 +4:18.6
16 209 Dylan Lortie Canadian Martyrs 0:17:21.9 +4:27.3
17 184 Greg Wagner Wyevale 0:17:22.6 +4:28.0
18 221 Brody Beaudoin Canadian Martyrs 0:17:32.6 +4:38.0
19 213 John Green Burkevale 0:17:41.5 +4:46.9
20 186 Benjamin Walton Burkevale 0:17:46.9 +4:52.3
21 224 Ben Moreau Canadian Martyrs 0:17:52.2 +4:57.6
22 195 Owen Marchildon Canadian Martyrs 0:18:04.9 +5:10.3
23 210 Logan Boyer Burkevale 0:18:16.7 +5:22.1
24 197 Mackenzie Lowe Burkevale 0:18:19.1 +5:24.5
25 187 Brandon Lafond Burkevale 0:19:06.8 +6:12.2
26 190 Cory Raven Wyevale 0:19:07.6 +6:13.0
27 201 Dimitri Pantis Castex 0:19:12.4 +6:17.8
28 203 Liam Curtis Mundy's Bay 0:19:26.2 +6:31.6
29 235 Damien Labatte Burkevale 0:19:28.4 +6:33.8
30 219 Justin Quesnelle St Louis 0:19:56.1 +7:01.5
31 217 James Caston Wyevale 0:19:56.2 +7:01.6
32 231 Faisal Jaradat Mundy's Bay 0:20:42.7 +7:48.1
33 204 Nicholas Corbier Burkevale 0:21:08.4 +8:13.8
34 202 Colby Bellfor Castex 0:21:25.8 +8:31.2
35 237 Cole Ross Huronia Centennial 0:22:25.5 +9:30.9
36 207 Reilly Walker Huron Park 0:22:46.0 +9:51.4
37 232 Braeden Bell Castex 0:23:01.4 +10:06.8
38 183 Spencer Duckett Huron Park 0:23:11.1 +10:16.5
39 182 Jacob Therrien Victoria Harbour 0:24:06.5 +11:11.9
40 196 Sean McNamara Wyevale 0:24:17.4 +11:22.8
41 205 Malcolm Grozelle Canadian Martyrs 0:25:00.5 +12:05.9
42 188 Maxwell Macneall Moonstone 0:25:03.0 +12:08.4
43 214 Tanuj Rane Burkevale 0:27:31.6 +14:37.0
44 199 Joshua Therrien Victoria Harbour 0:27:56.0 +15:01.4
45 191 Noah Carson Burkevale 0:29:36.5 +16:41.9
46 206 Reese Fournier Castex 0:34:43.0 +21:48.4
47 228 Taylor Moreau St Louis 0:37:36.5 +24:41.9
48 233 Eric Milroy James Keating 0:37:40.3 +24:45.7
49 239 Aston Turner Huronia Centennial 0:38:37.0 +25:42.4
50 216 Logan Moreau Castex 0:45:59.4 +33:04.8
51 200 Riley Quesnelle St Louis 0:50:27.6 +37:33.0
DSQ 192 Justin Favron St Louis *** ***
DSQ 208 Noah Weatherell Victoria Harbour *** ***
DSQ 211 Ben Bayfield St Louis *** ***
DSQ 218 Hunter Bugg Castex *** ***
DSQ 225 Matthew Robillard St Louis *** ***
DSQ 227 Tyler Hurlehey Castex *** ***
DSQ 230 Conrad Pratt Burkevale *** ***
DNS 220 Daniel Jackel Castex *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4