2011 North District Cross Country SKi Race | Zone4.ca

2011 North District Cross Country SKi Race

Date: Feb 23, 2011
StartList
Location: Mountainview Ski Area
Host Club: Midland Ski Club

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Pam Powell-Holt 
Chief of Course:   
Coach:   
Coach:   
Timing  Midland Ski Club 
Obs. Time:
Wind Vel:  5 k/hr Wind Dir: South
Air Temp: -10 to -2 Snow Temp:
Weather: Sunny Snow Cond:

Intermediate Girls 3 km. Classic    
Bib Name School Start Time
1 Mariah Marchand James Keating 0:30:00.0
2 Peyton Tomlinson Moonstone 0:30:00.0
3 Megan Leonard Mundy's Bay 0:30:30.0
4 Alicia Cowan Castex 0:30:30.0
5 Sabrina Tigwell Mundy's Bay 0:31:00.0
6 Breanna Chapman Burkevale 0:31:00.0
7 Taylor Webb James Keating 0:31:30.0
8 Danielle Devitt Huronia Centennial 0:31:30.0
9 Kyra Boone Burkevale 0:32:00.0
10 Alexandra Jackman Mundy's Bay 0:32:00.0
11 Jenna Ego Moonstone 0:32:30.0
12 Amanda Kennedy James Keating 0:32:30.0
13 Leslie Kerr Moonstone 0:33:00.0
14 Jackie Adams James Keating 0:33:00.0
15 Shanelle Vinson Moonstone 0:33:30.0
16 Brianne Lesparance James Keating 0:33:30.0
17 Emily Martin Burkevale 0:34:00.0
18 Melissa Favron St Louis 0:34:00.0
19 Ivory Dean James Keating 0:34:30.0
20 Rachel Smilie Victoria Harbour 0:34:30.0
21 Allison Wood Mundy's Bay 0:35:00.0
22 Lily Bramwell Mundy's Bay 0:35:00.0
23 Holly Frey St Louis 0:35:30.0
24 Kristina Desroches St Louis 0:35:30.0
25 Faith O'Connor Mundy's Bay 0:36:00.0
26 Katherine Saunders Victoria Harbour 0:36:00.0
27 Haven Hache Moonstone 0:36:30.0
28 Rihana Walker Huron Park 0:36:30.0
29 Cassie Quesnelle St Louis 0:37:00.0
30 Cierra Nieman James Keating 0:37:00.0
31 Arlee McIvor Burkevale 0:37:30.0
32 Eileen David Burkevale 0:37:30.0
33 Lindsay Desroches St Louis 0:38:00.0
34 Jordie McIvor Burkevale 0:38:00.0
35 Willow Buchan James Keating 0:38:30.0
36 Emily Brooks Mundy's Bay 0:38:30.0
37 McKenzie Moreau Huron Park 0:39:00.0
38 Brooke Toutant Victoria Harbour 0:39:00.0
39 Koral McCulloch James Keating 0:39:30.0
40 Gillian Kopeschny St Louis 0:39:30.0
41 Elise Holt Mundy's Bay 0:40:00.0
42 Sophie Thomas Mundy's Bay 0:40:00.0
162 Elizabeth Pratt Wyevale 1:17:30.0

Intermediate Boys 3 km. Classic    
Bib Name School Start Time
51 Brandon Dorion St Louis 0:45:00.0
52 Jayden Ellis James Keating 0:45:00.0
53 Joshua Fournier Burkevale 0:45:30.0
54 Zechariah Willems Burkevale 0:45:30.0
55 Riley Guthrie Canadian Martyrs 0:46:00.0
56 Nickey Senatore James Keating 0:46:00.0
57 Devon Browse James Keating 0:46:30.0
58 Dryden Johnson Burkevale 0:46:30.0
59 Matt Courtemarche Huron Park 0:47:00.0
60 Brayden Adamson Burkevale 0:47:00.0
61 Patrick Ryall Birchview Dunes 0:47:30.0
62 Josh Drover Mundy's Bay 0:47:30.0
63 Josh Kerr James Keating 0:48:00.0
64 Austin Scott Victoria Harbour 0:48:00.0
65 Jack Bayfield St Louis 0:48:30.0
66 Blake Desroches St Louis 0:48:30.0
67 Daegan Walker Huron Park 0:49:00.0
68 Joel Gostick St Louis 0:49:00.0
69 Tyler Darke James Keating 0:49:30.0
70 Wyatt King Canadian Martyrs 0:49:30.0
71 Justin Beek Victoria Harbour 0:50:00.0
72 Calvin Cameron Burkevale 0:50:00.0
73 Christian Schulz Wyevale 0:50:30.0
74 Kaleb Osbourne Burkevale 0:50:30.0
75 Greg Condon Castex 0:51:00.0
76 Tyler Edwards Castex 0:51:00.0
77 Casey Scanlon Burkevale 0:51:30.0
78 Cameron  Heins St Louis 0:51:30.0
79 Noah Beeney Castex 0:52:00.0
80 Logan Hartford Mundy's Bay 0:52:00.0
81 Nevin King Huronia Centennial 0:52:30.0
82 Jaden King Mundy's Bay 0:52:30.0
83 Cam Coholan Huron Park 0:53:00.0
84 Noah Leis Burkevale 0:53:00.0
85 Albert Laramie Huron Park 0:53:30.0
86 Jacob Thompson Huron Park 0:53:30.0
87 Tye King Huronia Centennial 0:54:00.0
88 Rawlin Flett St Louis 0:54:00.0
89 Connor Quigley Burkevale 0:54:30.0
90 Andrew Foley St Louis 0:54:30.0
91 Kyle Duckett Huron Park 0:55:00.0
92 Oliver Williams Wyevale 0:55:00.0
93 Ben Bader Huronia Centennial 0:55:30.0
94 Owen Wood Mundy's Bay 0:55:30.0
95 Aiden Robitaille Burkevale 0:56:00.0
96 Dalton Mount Victoria Harbour 0:56:00.0
97 Jacob Amond Burkevale 0:56:30.0
98 Zack Masciangelo Castex 0:56:30.0
99 Marcus Small Wyevale 0:57:00.0
100 Hayes Grandy James Keating 0:57:00.0
101 Matthew McDonald Mundy's Bay 0:57:30.0
102 Nathan Howe Burkevale 0:57:30.0
103 Andrew Duquette Canadian Martyrs 0:58:00.0
104 William Holt Mundy's Bay 0:58:00.0
105 Justin Lessard Huron Park 0:58:30.0
106 Chris Mason Burkevale 0:58:30.0
107 Nathan Hay Huron Park 0:59:00.0
108 Dawson King Canadian Martyrs 0:59:00.0
109 Jason Beauchamp Huron Park 0:59:30.0

Junior Girls 3 km. Classic    
Bib Name School Start Time
111 Meghan McDonald Mundy's Bay 1:05:00.0
112 Jenna Troughton Wyevale 1:05:00.0
113 Santana Rose Mundy's Bay 1:05:30.0
114 Emily Bader Huronia Centennial 1:05:30.0
115 Courtney Bagueley Victoria Harbour 1:06:00.0
116 Sammy Florschutz Burkevale 1:06:00.0
117 Naomi Pratt Wyevale 1:06:30.0
118 Emma Desroches Castex 1:06:30.0
119 Mia McLeod Burkevale 1:07:00.0
120 Ashley Archer Moonstone 1:07:00.0
121 Emma Martin Huronia Centennial 1:07:30.0
122 Mackayla Fairservice Huronia Centennial 1:07:30.0
123 Acaseya Curran Burkevale 1:08:00.0
124 Skylar Dusome Huron Park 1:08:00.0
125 Desiree Guthrie Canadian Martyrs 1:08:30.0
126 Taylor Connor James Keating 1:08:30.0
127 Sarah Powell Wyevale 1:09:00.0
128 Stacey Martel Burkevale 1:09:00.0
129 Kelsey Scott Victoria Harbour 1:09:30.0
130 Kayleigh Hannan Moonstone 1:09:30.0
131 Taylor Emberly Huronia Centennial 1:10:00.0
132 Cassidy Gauthier St Louis 1:10:00.0
133 Grace Ollerenshaw Victoria Harbour 1:10:30.0
134 Katrina Cowan Castex 1:10:30.0
135 Emily Duckett Huron Park 1:11:00.0
136 Jasmine Crawford Mundy's Bay 1:11:00.0
137 Olivia Duquette St Louis 1:11:30.0
138 Alyssa Gutoskie Burkevale 1:11:30.0
139 Haili McKee Wyevale 1:12:00.0
140 Makenna Bellchambers James Keating 1:12:00.0
141 Maevn Porth Burkevale 1:12:30.0
142 Saffron Birch Mundy's Bay 1:12:30.0
143 Kaitlyn Juneau Burkevale 1:13:00.0
144 Alexandra Kiniewski Wyevale 1:13:00.0
145 Devoney Taylor-Kilby Mundy's Bay 1:13:30.0
146 Aimi MacMillan James Keating 1:13:30.0
147 Emily Duquette Canadian Martyrs 1:14:00.0
148 Madison Grubber Burkevale 1:14:00.0
149 Naomi Brabant Burkevale 1:14:30.0
150 Echo Loyd Huronia Centennial 1:14:30.0
151 Tyler Rademaker Mundy's Bay 1:15:00.0
152 Hannah Dundas Victoria Harbour 1:15:00.0
153 Gabrielle Groh Castex 1:15:30.0
154 Shayla Sheppard Huronia Centennial 1:15:30.0
155 Mandie Lavigne Canadian Martyrs 1:16:00.0
156 Maddie Fitz-Gerald Huronia Centennial 1:16:00.0
157 Monika Zientorski Moonstone 1:16:30.0
158 Sydney Travernier Castex 1:16:30.0
159 Tabitha Beleskey Wyevale 1:17:00.0
160 Rori Valender Huronia Centennial 1:17:00.0
161 Chloe LeClair Burkevale 1:17:30.0
163 Caitlin Wadge-Truax Wyevale 1:18:00.0
164 Jenna Murphy Huronia Centennial 1:18:00.0
165 Sydney Adamson Burkevale 1:18:30.0
166 Ariel Harker Huron Park 1:18:30.0
167 Rachel Ozerkevich Huronia Centennial 1:19:00.0
168 Melody Gauthier St Louis 1:19:00.0
169 Chantal Drebot Victoria Harbour 1:19:30.0
170 Kirstin Moreau Burkevale 1:19:30.0
171 Anna Amond Burkevale 1:20:00.0
172 Jayden Norkel Huronia Centennial 1:20:00.0
173 Caitlin Groleau Castex 1:20:30.0
174 Emily Barber Burkevale 1:20:30.0
175 Jana Jaradat Mundy's Bay 1:21:00.0
176 Holly Osborne Moonstone 1:21:00.0
177 Madison Walters Huronia Centennial 1:21:30.0

Junior Boys 3 km. Classic    
Bib Name School Start Time
181 Gabe Millington Moonstone 1:30:00.0
182 Jacob Therrien Victoria Harbour 1:30:00.0
183 Spencer Duckett Huron Park 1:30:30.0
184 Greg Wagner Wyevale 1:30:30.0
185 Brad Brown Burkevale 1:31:00.0
186 Benjamin Walton Burkevale 1:31:00.0
187 Brandon Lafond Burkevale 1:31:30.0
188 Maxwell Macneall Moonstone 1:31:30.0
189 Andrew Beeston St Louis 1:32:00.0
190 Cory Raven Wyevale 1:32:00.0
191 Noah Carson Burkevale 1:32:30.0
192 Justin Favron St Louis 1:32:30.0
193 Howard Martin Huronia Centennial 1:33:00.0
194 Brandon Kelly Moonstone 1:33:00.0
195 Owen Marchildon Canadian Martyrs 1:33:30.0
196 Sean McNamara Wyevale 1:33:30.0
197 Mackenzie Lowe Burkevale 1:34:00.0
198 Evan Topping Canadian Martyrs 1:34:00.0
199 Joshua Therrien Victoria Harbour 1:34:30.0
200 Riley Quesnelle St Louis 1:34:30.0
201 Dimitri Pantis Castex 1:35:00.0
202 Colby Bellfor Castex 1:35:00.0
203 Liam Curtis Mundy's Bay 1:35:30.0
204 Nicholas Corbier Burkevale 1:35:30.0
205 Malcolm Grozelle Canadian Martyrs 1:36:00.0
206 Reese Fournier Castex 1:36:00.0
207 Reilly Walker Huron Park 1:36:30.0
208 Noah Weatherell Victoria Harbour 1:36:30.0
209 Dylan Lortie Canadian Martyrs 1:37:00.0
210 Logan Boyer Burkevale 1:37:00.0
211 Ben Bayfield St Louis 1:37:30.0
212 Andrew Foster Huron Park 1:37:30.0
213 John Green Burkevale 1:38:00.0
214 Tanuj Rane Burkevale 1:38:00.0
215 Liam Doughty Burkevale 1:38:30.0
216 Logan Moreau Castex 1:38:30.0
217 James Caston Wyevale 1:39:00.0
218 Hunter Bugg Castex 1:39:00.0
219 Justin Quesnelle St Louis 1:39:30.0
220 Daniel Jackel Castex 1:39:30.0
221 Brody Beaudoin Canadian Martyrs 1:40:00.0
222 Nathaniel Willems Burkevale 1:40:00.0
223 Marc Booth Huron Park 1:40:30.0
224 Ben Moreau Canadian Martyrs 1:40:30.0
225 Matthew Robillard St Louis 1:41:00.0
226 Curtis Beeney Castex 1:41:00.0
227 Tyler Hurlehey Castex 1:41:30.0
228 Taylor Moreau St Louis 1:41:30.0
229 Gavin Courtenmarche Huron Park 1:42:00.0
230 Conrad Pratt Burkevale 1:42:00.0
231 Faisal Jaradat Mundy's Bay 1:42:30.0
232 Braeden Bell Castex 1:42:30.0
233 Eric Milroy James Keating 1:43:00.0
234 Luke  Foley St Louis 1:43:00.0
235 Damien Labatte Burkevale 1:43:30.0
236 Noah Walker Wyevale 1:43:30.0
237 Cole Ross Huronia Centennial 1:44:00.0
238 Willow Bramwell Mundy's Bay 1:44:00.0
239 Aston Turner Huronia Centennial 1:44:30.0

Senior Girls 3 km. Classic    
Bib Name School Start Time
241 Makayla Robitaille Castex 1:50:00.0
242 Olivia Secord Castex 1:50:00.0
243 Savanah Ansell St Louis 1:50:30.0
244 Sydney Vajda Burkevale 1:50:30.0
245 Shona Desjardins Burkevale 1:51:00.0
246 Jessie Monague Canadian Martyrs 1:51:00.0
247 Azalea Walc Canadian Martyrs 1:51:30.0
248 Laura Wood Mundy's Bay 1:51:30.0
249 Kierstan Hargrove Mundy's Bay 1:52:00.0
250 Hallie York St Louis 1:52:00.0
251 Amber Blight Victoria Harbour 1:52:30.0
252 Celine Robitaille Mundy's Bay 1:52:30.0
253 Erin Hutton Mundy's Bay 1:53:00.0
254 Georgia Grundmanis Mundy's Bay 1:53:00.0
255 Jennifer MacDonald Canadian Martyrs 1:53:30.0
256 Katharina Holt Mundy's Bay 1:53:30.0
257 Alyssa Stewart Wyevale 1:54:00.0
258 Randal Currie Burkevale 1:54:00.0
259 Emily Counahan Burkevale 1:54:30.0
260 Heather Kelly Mundy's Bay 1:54:30.0
261 Trysten Ward Burkevale 1:55:00.0

Senior Boys 3 km. Classic    
Bib Name School Start Time
271 Dean  Baetz Huron Park 2:00:00.0
272 Glenn Whitehead Huron Park 2:00:00.0
273 Jordy McDermid Huron Park 2:00:30.0
274 Joey Zhou Burkevale 2:00:30.0
275 Cole Belcourt St Louis 2:01:00.0
276 Josh Hay Huron Park 2:01:00.0
277 Nathan Law St Louis 2:01:30.0
278 Max Burgin Castex 2:01:30.0
279 Nicholas Edwards Victoria Harbour 2:02:00.0
280 Noah Skerritt Victoria Harbour 2:02:00.0
281 Jeremy Walton Burkevale 2:02:30.0
282 Jordan Pickett St Louis 2:02:30.0
283 Devin Lortie Canadian Martyrs 2:03:00.0
284 Curtis Anderson Huron Park 2:03:00.0
285 Robert Pinkney St Louis 2:03:30.0
286 Tristan LeClair Burkevale 2:03:30.0
287 Devyn Blight Victoria Harbour 2:04:00.0
288 Alex Haighton-Doherty James Keating 2:04:00.0
289 Nicholas Gathmann Burkevale 2:04:30.0
290 Hayden Cole Burkevale 2:04:30.0
291 Braedan Quinn Huron Park 2:05:00.0
292 Tyler Ross Victoria Harbour 2:05:00.0
293 Jordan Lavallee Mundy's Bay 2:05:30.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4